نقدی بر سری جدید مجموعه ندای وظیفه

تهیه و تنظیم از اشکان عابد

سری جدید کال اف دیوتی اگر چه در بخش هایی دچار اشکال و لغزش شده است ، ولی با در اختیار داشتن مود کمپین با خط داستانی قوی و محتوای جذاب و هوشمندانه بخش چندنفره توانسته است تا از سقوط خود جلو گیری کند.

سردرگمی وسختی گرفتن تصمیمات، موضوعی است که همیشه در سری مدرن وارفر با آن روبرو هستیم. با بنیادی ترین قانون های درگیری در جنگی روبرو هستیم که هیچ حد و مرز مشخصی ندارد.

در زمانی که جنگ میتواند در هر کجا رخ دهد ، شما چه حدی را میان کار درست و کاری که لازم است تا انجام شود میگذارید؟

در بخش کمپین مدرن وارفر ، این حد بر روی استفاده از سلاح های شیمیایی قرار میگیرد. حدی کاملا واضح که عموم مردم آن را فراتر از وحشتناک میدانند. ولی جنبه هایی دیگری از جنگ وجود دارد که مدرن وارفر روی خشن آن را در مراحلی فوق العاده ولی ناراحت کننده به ما نشان میدهد.ولی درست در زمانی که این جنبه ها معنا دار میشوند ، بازی گامی به عقب برمیدارد.مدرن وارفر با داشتن فلش بک ها و وصل کردن آنها به خط زمانی حال توانسته است تا بخش داستانی و چند نفره خوبی را به ما ارایِه کند. ولی درست در زمانی که از شما میخواهد تا بیشتر به پیامدهای کارها فکر کنید ، به درستی موفق به انجام این کار نمیشود.

بخش کمپین
در یکی از پر استرس ترین مراحل بازی ، شما باید نقش "فرح" دختر جوانی را بازی کنید که در یکی از مناطق جنگی در خاور میانه زندگی میکند وهم باید از دید تروریست های روسی مخفی بمانید و هم از گازی که رهبران کشورش بر روی شهر رها کرده اند دور بمانید.
برای فرار از آن منطقه شما باید مردی را با دو برابر جثه خود که مسلح نیز است را بکشید. این موضوع به شدت ناراحت کننده است ولی این فلش بک ها به ما نشان میدهد که چرا فرح ، رهبر گروه جنگجویان ازادی خواه از هر گونه استفاده از سلاح های شیمیایی و همکاری با هر کسی که از این سلاح ها استفاده میکند سر باز میزند. اگر چه فرح با زشتی ها و سختی های زیادی برای دفاع از کشورش مواجه شده است ولی استفاده از سلاح های شیمیایی خط قرمزی است که هیچگاه از آن عبور نمیکند.
به اشکال مختلفی فرح نماد اخلاقیات در سری مدرن وارفر است.

کال اف دیوتی


 چند کاراکتر کلیدی در مدرن وارفر وجود دارد و شما در نقش های کایل گریک از سربازان انگلیسی و الکس از سربازان امریکایی و بعضی اوقات نقش فرح را به عهده دارید.

با اینکه فرح بر روی عقاید خود پایبند است ، اما در خارج از آن اوضاع بسیار تاریک تر است.و شما در جنگی میان نیرو های آزادی خواه و تروریست های روسیه و گروهی جدایی طلب از کشور فرح قرار دارید . در این میان پرسنل انگلیسی و امریکایی بر سر چگونگی انجام کار ها نیز اختلاف نظر دارند . چگونه با نافرمانی ها مقابله کنند ، قربانی کردن افرادی برای نجات جان های بیشتر ، گروگان گیری شهروندان و حتی شکنجه ، این ها مواردی است که در مدرن وارفر با آن ها روبرو هستیم و آستانه اخلاقیات در این بازی کاپیتان پرایس است.

کاپیتان پرایس از سری اصلی مدرن وارفر که بدون شک از محبوب ترین شخصیت های بازی هاست در این بازی حضور دارد،کاپیتان پرایس که یک شخصیت فوق العاده و حرفه ای را دارد رهبری بیشتر ماموریت های کایل را بر عهده دارد. و شما در ابتدای بازی نقش کایل که عجول و بدون صبر است را دارید و باید تا با دنبال کردن راهنمایی های کاپیتان پرایس انسان های بیشتری را نجات دهید و این به معنی دیدن کشته شدن انسان های بیگناه بارها و بارها در جلوی چشمان زمانی که در حال گرفتن بهتر تصمیم هستید ، میباشد.
گستره ماموریت ها بسیار بزرگ است وچه در استفاده از پهباد های هوایی که به صورت انتحاری منفجر میشوند و یا جنگیدن با تعداد بسیاری زیادی از دشمنان یا نجات دادن یکی از کارمندان سفارت با استفاده از دوربین های نظارتی از میان تروریست ها و راهنمایی به او ، برای چگونگی حرکت کردن از میان آنها و رسیدن او به نقطه امن از مراحل زیبای بازی است. تخلیه اپارتمانها در تاریکی شب با استفاده از دوربین های دید در شب و از بین بردن لامپ ها جهت استفاده از تاریکی شب برای مخفی شدن از سری ویژگی های بازی است.
در کنار این ها نقش استاد بودن و راهنمایی های کاپیتان پرایس وانتخاب های سختی که باید انجام بدهید ، همه و همه به خاطره انگیز شدن بازی کمک میکند.

کال اف دیوتی

اگرچه ماموریت های الکس آنچنان با حال و هوای گیم پلی هماهنگ نیست اما استفاده از تفنگ دوربین دار و گجت های مختلف جذابیت خود را دارا میباشد. الکس به راه و روش فرح اعتقاد دارد و با احترام متقابلی که میان انها وجود دارد داستان به خوبی پیش میرود.

این ناامید کننده بود که با وجود نقش کلیدی فرح در سیر تکاملی خط داستانی الکس ، ما فقط چند بار موفق شدیم تا نقش او را بازی کنیم. بعد از فلش بک اول شما فلش بکی حتی ناراحت کننده تر از فلش بک قبلی را تجربه خواهید کرد تا با سختی و ها وتلاش هایی او برای رهایی همزاد پنداری کنید.تجربه سختی های فرح به این شکل کمی زیاد از حد بود زیرا از طریق خط داستانی الکس ما با روحیات فرح اشنا بودیم. با اینکه من از بازی در نقش الکس لذت بردم ولی ترجیح میدادم تا بیشتر در نقش فرح بازی کنم تا از آن طریق به عمق ضربه های روحی و شکل گیری شخصیتش پی میبردم.

من شخصیت فرح را دوست دارم و به او احترام میزارم . با وجود چند تصمیم بحث برانگیز ، بقیه شخصیت های اصلی را هم دوست دارم. انها در عقایدشان تفاوت های کوچک اما اساسی دارند ، فرح و الکس به انجام کار درست فکر میکنند و این در حالی است که کایل و کاپیتان پرایس به نتیجه اهمیت میدهند ولی با این حال همه برای یک هدف تلاش میکنند. شخصیت الکس به گونه ای است که برای انجام درست ترین کار دست به نافرمانی میزند ودر جواب "این کار تو خلاف قانون است" جواب میدهد : اطمینان دارم که هر کاری ما انجام میدهیم غیر قانونی است.این مورد برای الکس آزار دهنده است در صورتی که برای پرایس و کایل یک بهانه است.

تنش در بخش کمپین بازی به اوج خود میرسد و به علت دوست داشتنی بودن کاراکتر شما میتوانید تا نقطه نظر هر کدام از انها را برای خود بررسی کنید. در پایان شما کاری را که باید در هر کدام از نقش ها انجام میدهید ولی اعمال شما هرچند ناراحت کننده و نا خوش ایند باشد ،در اینده برای آن پاسخگو نخواهید بود.مدرن وارفر پایان بدی ندارد ولی پایان محتاطانه است و تفکر بیشتر را بر عهده خودتان میگذارد.

کال اف دیوتی

بخش چند نفره
در این بخش سعی شده است تا اکثریت بازیکنان را پوشش دهند. مپ ها از حالت 3 خط قابل پیش بینی شامل گوشه ای و برآمده و پر روزنه و تعداد زیادی مکان ها برای پوشش گرفتن خارج شده است و به حالت متعادلی چه برای درگیری های نزدیک و چه دورتبدیل شده است.

مدرن وارفر با پایبند ماندن به بخش چند نفره خود و خلق جنگی واقع گرایانه این مود را گسترش داده است.قابلیت شخصی سازی سلاح ها و استفاده از گجت های مختلف و سبک های بازی متنوع از ویژگی های این بخش است.

بخش واقع گرایانه مدرن وارفر ،بخشی Core and است در میان دو مود آشنا قرار میگیرد.

hardcore
در این بخش شما میتوانید کمی بیشتر از بخش هاردکور در مقابل تیر ها زنده بمانید و سلامتی شما قابل بازگشت است.
در مدرن وارفر و در بخش واقع گرایانه به طور کلی

Hud : heads up display
حذف شده است و خبر کشتن ها در اولویت اول است.برای تایید کشته شدن حریفان شما به صدایی که در موقع مردن انها میشنوید توجه کنید.
و شما باید به اعلاناتی که در پس زمینه
بازی به گوش میرسد برای اطلاع از شرایط بازی گوش بدهید.
به طور کلی این بخش هوشمندانه و راضی کننده است و به جز طرفداران سرسخت هاردکور میتواند بازیکنان را راضی نگه دارد.
در حالی که هیچکدام از مود های جدید بازی آنچنان که باید و شاید چشمگیر نیستند ولی بعضی از انها محتوای جذاب تری نسبت به بقیه دارند

TDM :Team death match
بخشی است که به صورت 10 در مقابل 10 بازی میشود و حالت ارتقا یافته 6 در مقابل 6 است.یکی از مشکلات این مود از بازی نقشه های بیش از اندازه بزرگ است که بازگشت شما پس از مرگ را به مرکز درگیری ها کمی طولانی میکند.
یکی دیگر از مشکلات در نامتعادل بودن یکی از نقشه هاست پل یوفارت که یکی از دو نقشه ای است که من آن را تجربه کرده ام ، شدیدا از مشکل بالانس نبودن رنج میبرد. و دو تیم به صورتی در نقشه قرار میگیرند که یکی از انها به پل نزدیک تر است و معمولا تیمی که به پل نزدیک تر است پیروزی برایش تضمین شده است . فقط یکبار تیم من موفق شد تا مرکز نقشه را از کنترل حریف خارج کند و بعد از درگیری با اسنایپر هایی که بر روی پل بودند موفق شدیم تا نتیجه با به راحتی به نفع خود برگردانیم Tdm20است. در این بخش در 2 تیم 2 نفره باید به رقابت بپردازید .
به صورتی که در هر دور باید از سلاح های متفاوتی که به شما داده میشود ، استفاده کنید. نقشه های این بخش خیلی کوچک هستند و راند ها سریع تر تمام میشوند و نیازمند این است که با هم تیمی خود همراه و هماهنگ باشید.
همچنین بخشی جذاب نیز وجود دارد که شما باید با دست خالی پیش بروید تا سلاح پیدا کرده و به مقابله با حریفان بپردازید.
این دو بخش از مود های جذاب بخش چند نفره میباشد

کال اف دیوتی

بخش جنگ زمینی بخشی متعادل در میان دیگر مود های بازی است . در نقشه 5 نقطه برای تصرف و 1 نقطه امن برای هرتیم در انتهای نقشه وجود دارد. بر خلاف حالت Tdm20 شما به راحتی میتوانید در ساختمان های تصرف شده یا وسایل نقلیه (استفاده زیادی در روند جنگ ندارند) ریسپاون شوید. این بخش در حال حاظر 64 نفر را ساپورت میکند و مدت زمان اتمام ان نیز کمی طولانی میشود.

حال night vision نیز از مود های جدید این بازی است که نسبت به بقیه کمی پرتنش تر است .
به طور کل مانند بخش های دیگر است ولی شما دیگر نمیتوانید به وسیله نشانه رو صفحه تیراندازی کنید و باید به وسیله نور لیزر دشمنان را هدف بگیرید و این بدان معناست که به راحتی پس از شلیک شدن قابل روئت هستید و باید بسیار محتاط باشید . به طور کل نورپردازی و دیگر موارد این بخش به شدت چشم نواز است و تجربه لذت بخشی را برای شما فراهم میکند.

Spec Ops
به طور کلی مود co _ops است که شما و تیمتان. باید هر کدام نقش های متفاوتی را بر عهده بگیرید وبا همکاری هم جلو بروید و با کسب اطلاعات و تصرف نقاطی مشخص داستان را جلو ببرید.
ولی به علت تعداد دشمنان زیاد و اینکه به سختی می توان به انها غالب شد این بخش نمیتواند تجربه لذت بخشی برای شما باشد.

اهمیتی ندارد که شما تا چه اندازه هماهنگ هستید و از چه استراتژی استفاده میکنید ، زیرا در پایان به اندازه تلاشی که کرده اید موفق نمیشوید.

با این حال این بخش نمیتواند از موفقیت مدرن وارفر جلوگیری کند و با جود بخش Realism و بخش های چند نفره مانند gunfight و night vision تجربه عالی را برای شما رقم میزند و با وجود پایان محتاطانه بازی در بخش کمپین ولی با این حال یک داستان خاطره انگیز را به ما ارائه میدهد .
با وجود این بازی و پایه های قوی ان میتوان به آینده این سری خوشبین بود.

نکات مثبت بازی
بخش کمپین با در برگرفتن بخش های مختلف جنگ و داستانی قوی

حضور فوق العاده کاپیتان پرایس
دوست داشتنی بودن هر کدام از شخصیت های بازی که شما را به ادامه بازی ترغیب میکند .
بخش واقع Realism که تعادل خوبی میان دو بخش hard core و core را ایجاد کرده ست.
Night vision و gunfight تجربه ای نو جذاب است که بازی کردن آنها برای بازیکنان لذت بخش است
نکات منفی
بخشی داستانی سوالات مهمی را مطرح میکند ولی با توجه به پایان محتاطانه ان در پاسخ به آنها باز می ماند.
بازی کردن در نقش فرح اکثرا تجربه لحظات سخت و تاریک او را برای ما به نمایش میگذارد.
بخش Spec Ops بیش از اندازه سخت است و برای استراتژی و همکاری تیمی شما پاداشی نمیدهد

نظرتان را بنویسید