نقد و بررسی سری جدید Need for Speed

تهیه و تنظیم از اشکان عابد

همیشه سپیده صبح بعد از تاریک ترین لحظات شب پدیدار میشود، این ضرب المثل را میتوان با مقایسه دو نسخه اخر این مجموعه محبوب بهتر معنا کرد. بعد ازبازی ناآمید کننده ی back Need for Speed Pay حالا استودیو گوست توانسته است تا با نسخه جدید خود یعنی Need for Speed Heat و استفاده از المان های نسخه های محبوب این فرانچایز در این بازی دوباره دل طرفداران خود
را بدست آورد. NFS Heat بازی بی نقصی نیست، ولی میتوان آن را بهترین نسخه سری NFS در این سالها دانست.

تا همین لحظه که این بررسی را مینویسم، از شکستی که بازی NFS PAYBACK خورد، ناراحت و ناامید هستم و فکر نمیکردم که Heat بتواند دوباره این مجموعه را احیا کند، اما نسخه جدید NFS از ویژگی های زیادی برای غافل گیرکردن شما برخوردار است.
NFS Heat با گلچین کردن بهترین و خاطره انگیزترین المان های سری بازی های گذشته توانسته است تا بازی خوبی را روانه بازار کند.این بازی را نمیتوان انقلابی در مجموعه بازیهای NFS دانست، اما استودیو گوست با ساخت بازیی وفادار به ریشه ها و اصول این فرانچایز، توانسته است Heat را به محصولی سرگرم کننده و کیلومتر ها بهتر از Payback تبدیل کند.در نتیجه ترکیب کردن این اجزا که از سری های NFS Most Wanted و NFS Underground و برخی ایده های نو تشکیل شده است، با بازی سرگرم کننده همراه با قابلیت شخصی سازی ماشین ها و تعقیب و گریز دیوانه وار پلیس ها روبه رو هستیم.

نید فور اسپید هیت

با وجود موانعی که موجب منحرف شدن شما و کاهش سرعت شما میشود، اما در Heat موانع به صورت ایده آلی قرار گرفته است و شما میتوانید سرعت خود را حفظ کنید. شما میتوانید نسبت به عملکردتان در بازی پیشرفت کنید و بنظر میرسد موانعی که مانند آفتی به جان Payback افتاده بود، از بین رفته است.
داستان بازی در پالم سیتی جریان دارد، با وجود اینکه ممکن است همه یمناطق بازی جذاب به نظر نرسند و یا به بزرگی دیگر بازی ها نباشد،اما به مراتب بهتر از نسخه قبلی خود است و تجربه لذت بخشی را برای شما به ارمغان می آورد.

در Heat دو بخش مسابقات روزانه و شبانه وجود دارد که انتخاب بین آنها با خود بازیکن است.
روزانه : شما برای کسب درآمد به رقابت میپردازید.
شبانه : رقابت ها به صورت زیرزمینی و غیرقانونی است که با تعقیب و گریز پلیس ها همراه میشود و شما برای بدست آوردن اعتبار به رقابت میپردازید.

نید فور اسپید هیت

بخش داستانی بازی آنچنان که باید و شاید قوی نیست و بیشتر برای جلوگیری از یکنواخت شدن جریان مسابقات وجود دارد.همچنین این بازی هم به صورت کاملا افلاین و هم بصورت انلاین که در آن دیگر بازیکنان میتوانند به رقابت با شما بپردازند، اجرا میشود.محیط سازی بازی از کیفیت خوبی برخوردار است و ظاهر ساختمان ها و محیط پیرامون شما زیبا بنظر میرسد.کیفیت خود مسابقات نیز عالی است و شما میتوانید خود در جریان مسابقه حس کنید. در شب ها رانندگی لذت خاصی دارد و با زیبایی محیط و جلوه های ویژه فوق العاده به خصوص در هنگام بارش باران، لحظه هایی خاطره انگیز را برای شمارقم میزند. با وجود ترافیک  و تعقیب و گریز پلیس ها، رانندگی در شب فوق العاده بنظر میرسد. 

شما به میزان تلاشتان در بازی میتوانید پیشرفت کنید و شرکت در نوع مسابقه با توجه به نیاز های شما به خودتان بستگی دارد.

در Heat  تعقیب و گریز پلیس ها وابسته به بازه های زمانی مشخصی نیست و شما میتوانید به هر سمتی فرار کنید ولی به طور کلی کمی سختی آن افزایش پیدا کرده است وتا  زمانی که شما بهترین آپگریدهارو انجام ندهید، نمیتوانید مانند Payback از دست پلیس ها فرار کنید.ماشین شما میتواند مقدار ضربه مشخصی را تحمل کند و با وجود تعمیری که در ایستگاه ها میتوانید انجام دهید، اگر برخورد ها شدید و زیاد شود شما کنترل را از دست داده و دستگیر میشوید.به طور کلی تعقیب و گریزها بیشتر وابسته به پلیس ها است و من شخصا انتظار این را ندارم که، هوش مصنوعی بدون هیچ خطایی و مانند یک راننده حرفه ای در خیابان مانور دهد.اما اینکه ناگهان پلیس ها از ناکجا آباد در نزدیکی شما ظاهر شوند را دوست ندارم.ماشین هایی که  سرعت کمتری دارند بهترین گزینه برای نشان دادن چگونگی رانندگی و کنترل ماشین ها در Heat نیست و شما با گذشت زمان وپیشرفت در بازی میتوانید از رانندگی لذت بیشتری ببرید. دریفت کمی آهسته تر از Payback است ولی به شما اجازه کنترل بهتر زوایای مختلف ماشین را میدهد و همین سبب شده تا مسابقات دریفت سرگرم کننده و جذاب تر شود.

 فهرست خوبی از ماشین ها برای انتخاب در دسترس است و ماشین های مدرن زیادی که مطابق با DNA بازی است برای شما وجود دارد، ولی  متاسفانه فقط چند نماد از ماشین های دهه نود و آن دوران طلایی در بازی وجود دارد.

در پایان، NFS Heat  را نمیتوان  بازی کامل و بی نقصی دانست. اما این بازی با ترکیب المان های مختلف از محبوب ترین سری های این فرانچایز بیست و پنج ساله ی محبوب توانسته است تا دوباره این مجموعه را به روز های خوبش بازگرداند و هوادران خود را راضی نگه دارد.

 

نظرتان را بنویسید