هر آنچه که باید از بازی Days Gone بدانیم

به قلم محسن صفار


با عرضه نشدن بازی Days Gone در سال 2018 و تاخیر خوردن چندین باره‌ی آن، بی‌شک بزرگترین گیم لانچ  فوریه 2019 ازآن جدیدترین انحصاری سونی خواهد بود. تاخیرهای بوجود آمده به نظر بازی را در این بازه زمانی بی‌رقیب کرده و بدون هم‌زمانی با هیچ رقیب گردن‌ کلفتی بازی در تاریخ 26 فوریه عرضه خواهد شد. بد نیست بدانید این بازی توسط سازندگان فرنچایز محبوب سایفون‌فیلتر یعنی شرکت Sony Bend ساخته شده است. البته این کمپانی اکنون با نام جدید خود یعنی SIE Sony Bend شناخته می‌شود. لذا با توجه به اینکه این کمپانی یک شرکت فرست‌پارتی برای سونی محسوب می‌شود، هیچ بعید نیست الهاماتی از شاهکار آخرین ما در آن دیده شود. با اینکه چیزی نمانده تا سوار برموتور مغز زامبی‌های سد راهمان را منفجر کنیم، سعی داریم تا هر آن‌چه از بازی Days Gone در قالب اخبار و ویدیو های رسمی و غیر رسمی شنیده و دیده‌ایم به شما بازگو کنیم. پس با ما همراه باشید.

از داستان بازی چه می‌دانیم؟

Days gone یک بازی اکشن سوم‌شخص، جهان‌باز و به نوعی احیا کننده‌ی سبک ترس-بقای زامبی محور است که کمی قرار است المان‌های همیشگی این سبک را برهم بزند. داستان بازی دو سال بعد از انتشار ویروسی اتفاق می افتد که بیش از نیمی از مردم قسمت شمال غربی آمریکا نزدیک به اقیانوس آرام را گریبان‌گیرخود کرده و از آن‌ها زامبی‌هایی به سبک اصطلاحا freaker ساخته‌است.

افشای داستانی بازی Days Gone در کمترین حالت خود قرار دارد. چیزی که می‌دانیم این است که شخصیت اصلی بازی موتور‌سواری به اسم دیکون   (Deacon St. JOHN) است که به دنبال فاجعه به بار آمده تبدیل به یک جایزه‌بگیر شده‌است. در جای دیگری برای توصیف او از واژه drifter استفاده شده است که به کسی که مدام در سفر است و مکان و شغل مشخص و ثابتی ندارد تلقی می‌شود.

با تمرکز بر روی یکی از تریلر‌های بازی دختری که گویا نامزد دیکون بوده بر روی موتور سوار است و از صدای او می‌توان این‌جور برداشت کرد که ویروس او را نیز متاثر کرده‌است. در جایی دیگر شخصی به دیکون یادآوری می‌کند که "فیبی" مرده‌است. لذا می‌توان حدس زد فاجعه زندگی شخصی دیکون را تحت تاثیر قرار داده و ریشه‌های خلق‌وخوی انتقام‌جویانه در او پرورده است. احتمال ضعیف‌تر که من اصلا دوست ندارم به آن فکر کنم این است که دیکون نیز از ابتدا تا انتهای بازی به دنبال یک شیوه درمان باشد.

 

از زمان گیم‌پلی بازی چه می‌دانیم؟

توسعه‌دهندگان بازی عنوان کردند برای تمام کردن مسیر اصلی بازی به چیزی در حدود 30 ساعت خالص زمان نیاز است. البته مشخص است که برای انجام ماموریت‌های فرعی، گشت‌وگذار و غرق شدن در دنیا "روزهای رفته" به زمانی بسیار بیشتر نیاز است.

در این بازی قرار است چیزی در حدود 6 ساعت به تماشای کات‌سینس‌های بازی بشینید که این عدد کمی بیشتر از استانداردهای یک بازی تریپل A می‌باشد. پس اگر توسعه‌دهندگان بازی  دقت لازم را به خرج داده باشند قرار است یک روایت داستانی خوب را شاهد باشیم و می‌توان با شخصیت اصلی همذات‌پنداری قابل‌قبولی را برقرار کرد.

از مکانیزم‌های گیم‌پلی بازی چه می‌دانیم؟

با مکانیزم‌هایی که تا به این‌جا از بازی درز کرده‌است به نظر می‌آید گیم‌پلی این بازی پتانسیل این را دارد که حالت‌های مولتی‌پلیر و حتی حالت کواپ آنلاین را در خود بگنجاند. حال آنکه فعلا صحبتی از این قابلیت‌ها به میان نیامده‌است و بسیار بعید است در بازی حضور داشته باشند. دارندگان ps4 pro نیز می‌توانند بازی را بر روی یک نمایشگر HDR با رزولوشن 4k تجربه کنند ولی فریم بازی حتی بر روی این دستگاه نیز بر روی عدد 30 قفل خواهد بود.

به نظر می‌آید در یک محیط جهان‌باز گسترده با آزادی تمام می‌توان به انجام ماموریت‌های مختلف این بازی پرداخت. با توجه به موقعیت‌ها و سبک بازی انتخابی شما می‌توانید برای ازپای درآوردن انواع دشمنان راه‌های خشن و یا مخفی‌کاری را در پیش گیرید. به نظر می‌رسد گیم پلی بازی بسیار زیاد متاثر از یک مثلث با سه ضلع جان، منابع و قابلیت‌ها می‌باشد که باید بر روی هر سه تمرکز کافی داشت. در این بازی هم تبر برای مبارزه تن به تن وجود دارد و هم می‌توان با کوکتل‌مولوتف گروهی از فریکر‌ها را به کام مرگ برد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده سیستم آب‌وهوای بازی دینامیک قابل قبولی خواهد داشت. ما شاهد تغییرات روزوشب در طول بازی هستیم و بارش‌های برف و باران نیز قرار است به اتمسفر بازی روح و حس واقع‌گرایانه ببخشند. هنوز معلوم نیست که تغییر روز و شب در گیم‌پلی بازی تاثیرگذاری دارد یا خیر ولی این‌که در شب زامبی‌های عجیب‌وغریب‌تری ببینیم می‌تواند هیجان‌انگیز باشد.

به نظر می‌آید اغلب پوشش گیاهی جهان بازی مناطق جنگلی باشد ولی زمین‌های آتشفشانی، غارها و دشت‌های یخ‌زده در گوشه‌کنار تریلرها دیده شده‌است.

در یک مقایسه اقرارآمیز گویا قرار است همان‌قدر که آرتور با اسبش رفیق شد دیکون نیز با موتور خود انس بگیرد. با این تفاوت که هر چقدر هم که بلند سوت بزند موتور به پیش او نمی‌آید! ارتقا دادن‌های متنوعی احتمالا برای موتور در نظر گرفته شده است. می‌توان بر روی شتاب، سرعت و فرمان‌پذیری آن کار کرد، ظرفیت کشکول(!) آن را برای آذوقه و مهمات‌های بیش‌تر افزایش داد و باک آن را برای مسافرت‌های طولانی آماده کرد. آن‌طور که گفته می‌شود موتور دیکون برای خود شخصیت دارد و نیازمند مراقبت و تعمیر خواهد بود. پس اگر در یک صحرای پر از زامبی موتور خود را به نحوی از دست دادید خبر خوبی برای شما نداریم.

از نقدهای اولیه منتقدان چه می‌دانیم؟

الکساندرا منتقد سایت معتبر Kotaku بعد از تجربه چند ساعته خود ادعا کرده "روزهای رفته" هر آنچه که شما از این ژانر انتظار دارید را دراختیار شما می‌گذارد. او صحنه‌های درگیری دیکون با زامبی‌ها را شلوغ و هیجان‌آور توصیف کرده و گفته که بعضی وقت‌ها فریکرها با هم به صورت غیرمنتظره‌ای بر سر غذا و دیگر وسایل دعوا می‌کنند. او اذعان دارد که اگر Days Gone در یک چیز حسابی ترکانده باشد، آن حس رعب و وحشتی است که به پلیر دست می‌دهد، زمانی که تحت تعقیب توسط گله‌های فریکر قرار می‌گیرد.

آقای رایان از IGN نیز لحظات خوشی را در تجربه اولیه خودسپری کرده‌است ولی نمی‌داند آیا این حس دلپذیر تا پایان بازی باقی می‌ماند یا دچار تکرار می‌شود.

به هرحال چیزی که مشخص است این است که برای بررسی موفقیت بازی باید تا روز انتشار دندان بر روی جگر گذاشت و تنها می‌توان با اطلاعات منتشر شده کمی هایپ شد. بازی Days Gone در روز 26 آپریل برای کنسول‌ Play Station 4 در دسترس خواهد بود.

برچسب ها: days gone,

نظرتان را بنویسید