پیش درآمد بازی مورتال کمبت 11

به قلم محسن صفار

چه بخواهیم چه نخواهیم، زمانی که هر گیمری در پستوی ذهن خود به بازی‌های سبک مبارزاتی یا به اصطلاح فایتینگ فکر می کند، اولین نامی که از لابلای خاطرات راهی به بیرون پیدا می‌کند چیزی نیست جز سری محبوب MORTAL KOMBAT. سبک فایتینگ شامل مبارزات تن به تن و رودررو می‌شود و مبارزه آن‌قدر ادامه پیدا می‌کند تا یکی از دو طرف به طور کامل از پا دربیاید. همین مکانیزم یکتا و ساده ژانر فایتینگ مشخصه ای است که خود را از سبک‌های رقیب متمایز ساخته‌است و هوادار را عاشق خود کرده‌است. سری MORTAL KOMBAT از جمله معدود گیم‌هایی است که چه گیمرهای عهد عتیق چه گیمرهای نوپا با آن آشنایی دارند. این سری با روحیات فوق اکشن، فیتالیتی‌های بی رحم خود سال‌هاست که مهمان نسل به نسل کنسول‌ها و رایانه شخصی شده‌است. اسکورپیون، ساب‌زیرو و هر کدام از شخصیت‌های اسم و رسم دار این فرنچایز هر چند سال یک‌ بار در فرم‌های جدید ولی به شدت پایبند به ریشه می‌آیند تا باز ما را مشغول دکمه‌زنی‌های عجیب و غریب کنند. دکمه‌زنی‌هایی که از دل آن توده یخی سابزیرو، زنجیر خنجردار اسکورپیون و گلوله آتش لئو کانگ حریف را نشانه می‌روند و بعضا او را سلاخی می‌کنند.

مورتال کمبت 11

در سری جدید این بازی قرار است اسکلت های فک و جمجمه بیشتری را خورد کنید و از صدای شکستن استخوان های بیشتری لذت ببرید. مسلما اگر صحنه های خشن و اکشن را در بالاترین سطح ممکن برنمی تابید به شما پیشنهاد می‌کنیم فاصله قانونی خود را از این بازی حفظ کرده و سری به بقیه بازی های فایتینگ بزنید. بدون شک باید بگوییم با یکی از بی رحم ترین عنوان در سبک خود طرف هستیم. هر چند که مسئولین مربوطه در مصاحبه‌های اخیر بیان کرده‌اند که محبوبیت سری مورتال کمبت به خاطر حجم بالای خشونت آن نیست ولی دندان‌های صیقل‌خورده شخصیت باراکا حکایت از داستان بی‌رحم‌تری دارد.

مورتال کمبت 11

باراکا تقریبا فرعی‌ترین شخصیت سری محسوب می‌شود.

از طرفی در مورتال کمبت 11 نیاز دارید تا دقت و سرعت زیادتری را چاشنی کار کنید. مکانیزم‌های جدید اضافه شده به بازی نشان می‌دهند که در این بازی باید استراتژیک‌تر از همیشه عمل کنید و برای غلبه بر حریف خود برنامه داشته باشید. مورتال کمبت 11 با وجود فاصله زمانی نسبتا کوتاه نسبت به نسخه قبلی خود صرفا یک بهبود گرافیکی و روان‌سازی گیم‌پلی نیست. برای اثبات حرفمان به چند قابلیت اضافه شده در بازی اشاره می‌کنیم.

 Crushing Blows: حملات x-ray عنوان قبلی جای خود را به ضربات خورد کننده داده که در آن با آهسته شدن زمان شاهد در هم کوفتن استخوان‌های رقیب نگون‌بخت هستیم.

Flawless Block: از طرفی اگر بتوانید در یک زمان مشخص و کوتاه ضربه حرفتان را دفاع کنید از حمله او جان سالم به در خواهید برد و درست پس از آن می توانید به حساب او برسید.

Fatal Blow: در مورتال کمبت 11 این شانس را دارید که اگر وضع نوار خونتان خراب است با شانسی که بازی در اختیار شما قرار می‌دهد با یک حرکت کشنده دشمن خود را غافل‌گیر کرده و به او حمله مرگباری تحمیل کنید. البته این قابلیت به نوعی کپی‌برداری از بازی Tekken 7 می‌باشد ولی کدام گیمر از یک کپی‌برداری بجا و با کیفیت بدش می‌آید؟!

Stage Attack: شما می‌توانید از فیزیک محیط برای ضربه‌های خود کمک بگیرید. اگر یک چکش در جایی از محیط بازی دیدید سعی کنید حریف خود را به آن منطقه ببرید و از دکمه grab برای استفاده از آن چکش استفاده کنید. جایی دیگر ممکن است بتوانید جمجمه حریفتان را به یک سنگ آهنی بکویید. این مساله قطعا گیم پلی شما را بابرنامه‌تر خواهد کرد و شما نیاز دارید که همواره گوشه چشمی به موقعیت خود و حریفتان داشته باشید.

Special Meter: در نسخه های پیشین یک نوار وجود داشت که زمانی که به حد معینی پر می‌شد بازیکن می‌توانست از آن برای دفاع و یا حمله‌های خاصی استفاده کند. در این نسخه دو نوار وجود دارد که به صورت جداگانه یکی برای حمله و دیگری برای دفاع به کار می‌رود. در نسخه قبلی بازیکن سعی می‌کرد از این نوار بیشتر برای حمله استفاده کند تا اینکه بخواهد از آن برای دفع ضربات دشمن استفاده کند. زیرا، هم بعضا ضربه‌های زده شده با استفاده از نوار انیمیشن دیدنی با خود به همراه داشت و هم باعث می‌شد خون بیشتری از رقیب گرفته شود که هر دو به اغنا گیمر کمک می‌کرد. حال که یک نوار باید ببینیم هر نوارها چگونه و با انجام چه حرکاتی پر خواهد شد ولی در نگاه اول این تغییر هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد.

Installable Gear: دیگر وعده هیجان انگیز اد بون خالق بازی این بود که همانند سری injustice این بار در سری محبوب MORTAL KOMBAT شخصی سازی کاراکتر‌ها علاوه بر لباس شامل افزونه‌های قابل نصب دیگری نیز می‌ باشد و گویا در روند گیم‌پلی می‌توان از آن‌ها بهره برد. البته هنوز اطلاعات دقیقی در رابطه با این موضوع در دسترس نیست.

در رابطه با داستان بازی اطلاعات اندکی در دسترس است و تا اینجا می‌دانیم که داستان مورتال کمبت 11 درست از جایی شروع می‌شود که نسخه 9 آن به پایان رسید. در تریلر داستانی منتشر‌شده‌ی این بازی می‌بینیم که یک نسخه شیطانی از ریدن مشغول شکنجه دادن شیناک است و سنگ طلسم او را تصاحب کرده است. ریدن شیطانی سر شیناک را از تنش جدا کرده و زمانی که تله پورت می‌کند شخصیت مرموز کرونیکا که اطلاعات زیادی از آن در دسترس نیست ظاهر می‌شود و به سر نیمه زنده شیناک می‌گوید که نقشه او در جریان است! کرونیکا نیز همانند Geras توانایی کنترل زمان را دارد و حدس هوشمندانه ما نیز این است که این دو نقش زیادی در داستان بازی ایفا خواهند کرد. با توجه به جذبه شخصیت کرونیکا بنظر می‌رسد او آنتاگونیست اصلی این نسخه باشد و به نوعی در آخر معلوم شود تمام اتفاقات و جریان‌ها زیر سر او بوده و طبق نقشه او پیش رفته است! به نظر می‌رسد برای معلوم شدن بقیه جزئیات می‌بایست اندکی دیگر صبر کرد تا ببینیم NetherRealm  چه آشی برایمان پخته است.  

مورتال کمبت 11

رِیدن این بار کمی خبیث‌تر

استودیو NetherRealm  از آن دسته استودیوهایی نیست که گوش خود را به روی منتقدین و طرفداران خود ببندد و همواره در نسخه های بعدی خود تا حدی سعی در جلب رضایت آن‌ها دارد. از این رو در مورتال کمبت 11 با آمیخته ای از کاراکترهای قدیمی دوست داشتنی و همچنین تعدادی کاراکتر جدید به ظاهر قدرتمند طرف هستیم. در مرتال کمبت حتی اگر دو شخصیت نسبتا شبیه به هم را از لحاظ ظاهر بتوانید پیدا کنید، ولی مسلما نمی توانید دو شخصیت را پیدا کنید که دارای گیم‌پلی شبیه به هم باشند. این یک اصل است که از قدیم‌الایام در این سری قابل مشاهده بوده و هست. در زیر فهرستی از کلیه شخصیت‌های معرفی شده قابل بازی را مشاهده ‌می‌کنیم:

 •         Scorpion
 •         Raiden
 •         Sub-Zero
 •         Sonya Blade
 •         Baraka
 •         Skarlet
 •         Geras (new)
 •         Kano
 •         Kabal
 •         D'Vorah
 •         Jade
 •         Johnny Cage
 •         Cassie Cage
 •         Jacqui Briggs
 •         Erron Black
 •         Kotal Kahn
 •         Jax
 •         Liu Kang
 •         Kung Lao
 •         Noob Saibot
 •         Cetrion (new)
 •         The Kollector (new)
 •         Kitana
 •         Shao Kahn (DLC)
 •         Shang Tsung (DLC)

مورتال کمبت 11

کاراکتر خود را انتخاب کن!

مورتال کمبت 11

آیا دنبال یک شخصیت چندش‌آور می‌گردید؟ دیورا در خدمت شماست!

اولین شخصیت جدید این سری Geras به عنوان فرمانده زمان معرفی گردید که می‌تواند با شن معلق در هوا را به فرمان خود در آورد و از آن برای وارد کردن ضربات قدرتمند به دشمن استفاده کند. با تسلط بر زمان، Geras می تواند تله پورت کند و یا دشمن خود را فریز نماید. شاید یکی از بهترین سورپرایز های این سری حضور اسکارلت باشد که آخرین حضورش در این سری برمی‌گردد به یک DLC برای سال 2011. رونمایی از شخصیت kitana آخرین سورپرایز این سری بود که بعد از یکی دو دوره غیبت این بار با بادبزن‌های مرگبار خود در کنار بقیه شخصیت‌ها خودنمایی می‌کند. خبری که ما را نیز به شدت به وجد آورد بازگشت نینجای در سایه یعنی Noob Saibot به مجموعه است. پس منتظر حرکات نینجاگونه، غیبت و ظاهر شدن‌های گیج کننده و حلقه های دود او به دور کمر حریفان باشید.

شما اگر یک فن این سری باشید و یا برای بار اول تصمیم به تجربه جدیدترین دست‌پخت جناب اد بون گرفته باشید احتمالا کنجکاو هستید که محصول pre-order چه برتری هایی نسبت به نسخه معمول این سری دارد. در این نسخه شما شاهد کاراکتر Shao Kahn به عنوان یک کاراکتر قابل بازی هستید و می‌توانید از او در میدان مبارزه مدد بگیرید که این امر همان 60 دلار همیشگی برایتان آب می‌خورد. متاسفانه الحاقیات این نسخه بسیار حداقلی می‌باشد و برای متمایز بودن می‌بایست رو به نسخه های پیرومیوم و کالکتور آورد که قیمت‌هایی به ترتیب 100 الی 300 دلار به همراه دارند.

مورتال کمبت 11

نظرتان را بنویسید