پیش درآمد بازی RAGE 2

به قلم محسن صفار

وقتی نام استودیو id software به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های شرکت مادر Bethesda به گوش می‌رسد، به ناگاه ذهن‌ها به سمت بازی‌های اول شخص تیراندازی این شرکت یعنی Wolfenstein، Quake و به خصوص سری DOOM سوق داده می‌شود. آخر هر چه باشد سند شش دانگ ژانر اول شخص منحصرا در اختیار id software است و آن‌ها بودند که با معرفی بازی Wolfenstein 3D سبک پرطرفدار FPS را در سال 1992 به جامعه‌ی گیمرها معرفی کردند. بی شک تلاش‌ها و فعالیت‌های انجام شده توسط این استدیو سهم بسزایی در شکل‌گیری موتورهای گرافیکی سه بعدی استفاده شده در صنعت گیم دارد و پایه‌هایی برای گرافیک‌های واقع‌گرایانه زیبای بازی‌های امروزی ترتیب داده‌اند. در کنار تمام محصولات قابل احترام خطی این کمپانی نام یک بازی جهان باز به نام Rage به گوش می‌رسد که قرار است نسخه جدید آن با همکاری Avalanche studio در تاریخ 14 می منتشر شود. همکاری این دو استودیو که هر دو  در سبک شوتر اول شخص حرف برای گفتن دارند در نوع خود جالب است ولی احتمالا این همکاری به دلیل سابقه مثبت Avalanche در سری Just Cause بوده و در حقیقت وزن open world کردنِ بازی به دوش او خواهد بود.

از ویدیو‌های منتشر شده به نظر می‌رسد Bethesda کمی از موفقیت بازیِ خود مطمئن است و بی مهابا المان‌های گیم‌پلیِ بازی را به نمایش می‌گذارد و از اینکه جو منفی پشت سر بازی راه بیفتد ابایی ندارد. آن چیزی که ما با دیدن تریلرهای بازی فهمیدیم این است که شیرازه گیم‌پلی بازی این است که شما از قدرتمند بودن خود لذت ببرید. این یعنی با استفاده از تنوع بیش از اندازه سیستم اسلحه بازی برای خود کمبوهای عجیب‌غریب بسازید و یک کارناوال مرگ راه بیاندازید.

بازی RAGE 2

هرج و مرج‌هایی که بازیکن می‌تواند در بازی راه بیاندازد به نحوی هم به سری Just Cause و هم به سری DOOM شباهت دارد. با این تفاوت که به نظر می‌رسد نسخه تکامل یافته‌ای نسبت به هر دوی آن‌هاست. در ‌جریان بازی گویا هر دو استودیو تمام توان و تجربه خود را به کار گرفته اند به گونه ای که المان‌های جذاب موجود در بازی‌های قبلی آن‌ها در جای‌جای بازی به گونه‌ای لذت‌بخش‌تر تکرار شود. تیراندازی با هر تفنگی در این بازی حس مطلوب و اغناکننده خود را دارد و حتی قوی‌ترین تفنگ بازی DOOM به نام BFG-9000 هم به دنیا آخرزمانی RAGE آمده تا اینجا هم دشمنان جزغاله شوند. با تفنگ Grav-dart Launcher که از نبوغ موجود در فیزیک بازیJust Cause  بهره می‌برد، می‌توانید ابتدا به دشمنان خود شلیک کنید، زمانی که گلوله‌ها به جان دشمنان نشست برای گلوله ها یک مقصد دوم تعریف کنید تا دشمنان را با خود به آن‌جا ببرد و به نوعی با آن‌ها خداحافظی کنید. هنر تعامل این دو استودیو در آن‌جاست که شما در یک بازی جهان‌باز به یک تجربه‌ی کشت‌وکشتاری معادل با بازی‌های Action-Adventure خواهید رسید.

مکانیزم Over-drive شما را در بطن جنگ به اوج رضایت از خود می‌رساند. یعنی زمانی که با موفقیت چندین دشمن را از پای درآوردید –در صورتی که خون زیادی از دست ندهید- می‌توانید مد Over-Drive را فعال کرده و با Fire-rate بالاتر، سرعت تعویض خشاب بیشتر، تحرک سریع‌تر و هر ویژگی‌ای که شما را خشن‌تر می‌کند، به قتل‌عام ادامه دهید. پیشنهاد ما این است که در این مد چیزی جز شات‌گان در دست نگیرید! بازی در عین این‌که جهان‌باز است همانند عنوان خطی شما را با باس‌فایت‌های متنوع به چالش می‌کشد و درگیر خشکی‌ها و تکرارپذیری‌های بالقوه این ژانر نمی‌کند. باز کردن بعضی از درها و صندوق‌ها و هم‌چنین ترکاندن و منفجر‌ کردن بعضی بشکه‌ها به کمک قابلیت تمرکز از راه دور(Focus)   انجام می‌شود تا لازم نباشد به هر منظوری تا نزدیکی آیتم مورد نظر بروید. در زمانی که خون خود را به طور کامل از دست می‌دهید با یک مکانیزم کلید‌زنی که جذاب به نظر نمی‌رسد می‌بایست به حیات برگردید. در این مکانیزم می‌بایست در یک زمان مشخص به ترتیب خواسته شده 4 دکمه سمت راست کنترلر را فشار دهید. البته در حال حاضر مشخص نیست این مکانیزم تا چندبار بعد از مرگ قابل انجام است.

بازی RAGE 2

تعقیب و گریزهای ماشینی این بازی نیز جذاب به نظر می‌رسد. سیستم‌های تیراندازی مختلفی برای پیاده‌سازی بر روی ماشین به کار گرفته شده‌است و به نظر می‌آید ماشین‌سواری در نسخه دوم RAGE آن کسل‌کنندگی نسخه پیشین را نداشته باشد. نوعی مکانیزم قفل کردن بر روی هدف در زمان رانندگی وجود دارد و نیاز به نشانه‌گیری دقیق نیست. تنوع وسیله نقلیه بسیار بیشتر از نسخه اول بوده و گویا هر وسیله قابلیت شخصی‌سازی دارد. در این بازی وعده داده شده تا بتوانیم سوار بر موتور، ماشین، وانت‌های ترسناک و هلی‌کوپترهای جنگی در جهانِ بازی چرخ بزنیم و هر زمان که وسیله نقلیه‌ای توسط بازیکن دزدیده یا خریداری شود و به مقر آورده شود، بعد از آن او می‌تواند در هر کجای نقشه که باشد در ازای پرداخت مبلغی می‌توانید وسیله نقلیه را فراخوانی کند. برای ردیابی مسیرهایی که مشخص کرده‌اید می‌توانید به جای استفاده از نقشه‌ی کوچک از فلش‌های بنفش رنگ موجود بر روی زمین استفاده کنید. تجربه درایوِ بازی آن‌طور که سازندگان می‌گویند یک بالانس چند وجهی است بین سلایق مختلف. عده‌ای دوست دارند دریفت بکشند. عده‌ای علاقه‌مند هستند از حالت توربو بجای افزایش سرعت در هدایت کردن ماشین در پیچ‌های طولانی استفاده کنند. عده‌ای دیگر با ترمز غریب هستند و بعضی ممکن است بخواهند با کسب افزونه‌های مختلف تجربه‌های متفاوتی از رانندگی در بازی داشته باشند. روی هم رفته سازندگان گفته‌اند رانندگی این بازی به مزاج کسانی که تنها می‌خواهند گاز بدهند و لذت ببرند خوش نمی‌آید و از طرفی نسبت به بازخورد گیمرها به خروجی فیزیک رانندگی بازی تا سرحدمرگ استرس دارند و نگران هستند.

بازی RAGE 2

Convey battle ها که در آن ماشین‌ها و موتورها به جان هم می‌افتند یک حالت درون بازی است که بسیار مورد توجه منتقد techradar قرار گرفته‌است. او تجربه خود را از این پیکار‌ها بسیار مشابه حال و هوای مد مکس می‌داند و از طرفی می‌گوید انگار که تجربه ماشین‌سواری را به دنیا DOOM آورده‌اید. حرف‌ها و حدیث‌ها حکایت از این دارد که کدهای دِوِلوپرهای دو کمپانی همانند تکه‌های پازل درون هم جای گرفته اند و یک بازی یکدست انتظار ما را می‌کشد.

در نگاه کلی، جهان پساآخروزمانی که از بازی RAGE انتظار می‌رود چیزی در حدود نسخه خفیف‌تر بازی MAD MAX خواهد بود. یک جهان قهوه‌ای رنگ و خاکی. بعضی مناطق بازی دقیقا همین حس را منتقل می‌کند ولیکن نه آن محیط خاکی کلاسیک همیشگی. از طرفی زمانی که به محیط‌های جنگلی و نیمه‌سبز بازی واقع در شمال نقشه ورود می کنید، Avalanche ورود شما را به یک جهان جاست‌کاز‌گونه خوش‌آمد می‌گوید.

بازی RAGE 2

RAGE 2 چیست؟ معجون تازه‌دم Bethesda با تکه گوشت‌هایی از جنس RAGE 1 که با چاشنی‌های دنیای Just Cause مزه‌دار شده است و قرار است در تب‌وتاب برخواسته از گلوله‌باران سری DOOM سرو شود. این بازی در تاریخ 14 می 2019 برای کنسول‌های پلی‌استیشن 4، اکس باکس وان و رایانه‌های شخصی در دسترس خواهد بود.

برچسب ها: RAGE, RAGE2,

نظرتان را بنویسید